fbpx

"Santa Claus" czy "Father Christmas"?

Z pewnością wielu z was spotkało się z różnymi określeniami świętego Mikołaja w języku angielskim. Szczególnie wyróżniają się jednak dwa z nich: Santa Claus oraz Father Christmas. Skąd ta rozbieżność? Czy mamy tu do czynienia z jakąś różnicą?

Diabeł tkwi w szczegółach. "Santa Claus" opisywany jest jako człowiek o dużym brzuchu z białą brodą i okularami. Uważa się go za wesołego mężczyznę, który nosi czerwony płaszcz z białym futrem. Z kolei "Father Christmas" posiada brytyjskie pochodzenie i jest postacią, która początkowo była kojarzona z Bożym Narodzeniem w XV wieku. W dzisiejszym świecie "Santa Claus" i "Father Christmas" zostały niejako zblendowane w jedną postać.

"Santa Claus" stał się ikoną, która jest często używana do reprezentowania Bożego Narodzenia. Jednak tenże święty nie zawsze był "Santą". Jak wiemy, był on kapłanem o imieniu Mikołaj, natomiast Anglicy mówią na niego "Saint Nikolas". Duchowny ten był człowiekiem, który lubił robić dobre uczynki i pomagać ubogim i potrzebującym. Obecny "Santa Claus" jest swego rodzaju nawiązaniem do tego człowieka.

"Father Christmas" i "Santa Claus" są teraz uważani za tę samą osobę, chociaż pierwotnie byli to różni ludzie. Uporządkujmy zatem.

"Santa Claus" opisywany jest jako człowiek o dużym brzuszku z białą brodą i okularami. Uważa się go za wesołego mężczyznę, który nosi czerwony płaszcz z białym futrem. Jeździ na saniach z reniferami, a 25 grudnia (według tradycji angielskiej) dostarcza prezenty i upominki dla dobrych dzieci na całym świecie. Prezenty te są wykonane przez Świętego Mikołaja i jego elfy w fabryce zabawek na Biegunie Północnym.

Natomiast "Father Christmas" ma pochodzenie brytyjskie i jest postacią, która początkowo była związana z Bożym Narodzeniem w XV wieku. Chociaż pierwotnie nie był opisywany jako "father", kolęda przypisana Richardowi Smartowi prezentuje Boże Narodzenie jako "Nowell", "Sir Christemas" i "my lord Christemas". "Father Christmas" nie jest powiązany z rozdawaniem darów dzieciom, ale wierzono raczej, że przynosi wieści o narodzinach Jezusa Chrystusa. Dodatkowo uważa się, że zachęca on wszystkich do jedzenia i picia: "Buvez bien par toute la campagnie. / Bądź dobrej myśli i dobrze się baw".

Powstanie purytanizmu doprowadziło do potępienia tradycji przedreformacyjnych i w odpowiedzi na debatę zwolennicy uosabiali Boże Narodzenie jako dobrego starca, który przynosił dobre wieści. Zaczęli nazywać go "Old Christmas" lub "Father Christmas". Wygląd, jaki mu się przypisuje, zawdzięcza Thomasowi Nabbesowi, który opisał święta Bożego Narodzenia w "The Springs Glorie" jako "stary, wielebny dżentelmen w futrzanej sukni i czapce". Charakter "Fathera Christmasa" wiąże się raczej z biesiadowaniem, gościnnością i hojnością niż z darami.

W dzisiejszym świecie "Santa Claus" i "Father Christmas" złączyli się w jedną osobę. Teraz "Santa" oprócz przynoszenia prezentów dla dzieci jest również odpowiedzialny za wnoszenie wesołości i dobrej atmosfery do wszystkich ludzi.

Podsumujmy:

Pochodzenie: Santa Claus - Stany Zjednoczone; Father Christmas - Zjednoczone Królestwo
Inne określenia: Santa Claus - Saint Nicholas, Kris Kringle, Santa; Father Christmas - Pere Noel, Papa Noel, Padre Noel

Wygląd: Santa Claus - wesoły staruszek z olbrzymim brzuchem i długą brodą. Nosi czerwony płaszcz, czarny pas oraz czerwone buty, a do tego długą czerwoną czapkę; Father Christmas - wysoki mężczyzna w zielonej lub szkarłatnej szacie podszytej futrem

Święto obchodzone w dniu: 25 grudnia w obu przypadkach.

Przypisywany do: Santa Claus - przynoszenia prezentów dzieciom; Father Christmas - niesienia ducha świąt Bożego Narodzenia.

Image
Image
Image
Image